Yaşam

Fırça ve Taraklar Nasıl Temizlenir?

Devamlı olarak kullanılmakta olan fırça ve tarak temizliği önemli olduğundan bu konuda dikkatli olunması gerekiyor.

Saçlarınızı fırçalarken fırça veya tarak kullanılmaktadır. Devamlı olarak kullanılan fırça ya da tarak içerisinde mikrop barınmaktadır. Özellikle sağlıklı kullanım için mutlaka dezenfekte edilmesi gerekir. Düzenli şekilde yapılacak olan dezenfekte işlemleri Tarağını ya da fırçanın hijyenik bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir. Bu konuda özellikle fırça ve taraklar nasıl temizlenir? Diye düşünenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Saçı şekillendirmek amacıyla kullanılmakta olan saç fırçaları zaman içerisinde dişlerinin arasında kalan saçlar nedeniyle kirli bir görünüm oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu kirli görünümünün yanı sıra fırçalar mikrop barındırarak zamanla hijyen açısından sorun yaşanmasına neden olabiliyor. Fırça kullanımı sırasında direk tene temas etmesi söz konusu olmaktadır. Saç derisine temas eden fırça deri ve protein artıklarını alarak bu şekilde mikropların çoğalması için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Kullanıcılar özellikle tarak temizliği konusunda daha dikkatli olmalıdır.

Saç Fırçası Temizliği

Çoğu zaman kullanıcılar fırçalarını temiz olması için kaynatma yöntemine başvurmaktadır. Ancak bu konuda asla yapılmaması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Fırçalarını kaynatılması özellikle fırça kılları arasında kullanılan yapıştırıcıların farklı şekilde etkileşime girmesine neden olabilir. Bu durum fırçanın zarar görmesi ile sonuçlanabilir.

Daha düzenli kullanım için özellikle tarak ve fırça temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler arasında karbonatlı ve sirkeli suyla yıkama yer almaktadır. Temizleme işlemi yapmak isteyenler ilk aşamada kavanoz içerisine ağzına kadar su doldurabilirler. Daha sonrasında içerisine 1 bardak sirke ekleyerek karbonat karıştırabilirler. Daha sonrasında içerisine parça bırakılarak 10 dakika kadar suyun fırça üzerindeki mikropları yok etmesi ve temizlenmesi sağlanır. 10 dakika sonra çıkartılarak fırça temizlenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu