Sağlık

Fibroadenoma İçin Ne Yapılabilir?

Kadınlardaki iyi huylu tümörler için kullanılan fibroadenoma,  bir ya da birden çok olabilmektedir. özellikle 20-40 yaş arasındaki kadınlarda yaygındır.

Fibroadenom Belirtileri 

İyi huylu tümör belirtileri için bazı durumlar dikkate  alınabilir. Kitlenin büyüklüğüne ve yerine göre  bu belirtiler görülebilir. ancak hormon dengesizliklerinden çok etkilenmektedir. Örneğin hamilelik ve emzirme aşamasında bu tümörler büyüme yönünde seyreder. Belirtileri bulmak için de düzenli göğüs kontrolü yapmak gerekir. Yani meme içerisinde kitle ararken elinize bir kitle gelecektir. Bazı zamanlar, bu kitle ile beraber ağrı da olabilir. Göğüs ağrısı hatta bazen rahatsız edecek kadar çok da olabilir. Bu gibi hallerde ultrasonla görüntü almak ve uzman önerilerine kulak asmak gerekir.

Fibroadenom Kanser Mi

Fibroadenom kanser mi  sorusuna gelince, tümör ile kanserin aynı olmadığını belirtmek gerekir. Yani her tümör kanser değildir ve kötü huylu tümör olursa kanser olmaktadır. Kitlenin tespiti için benzer süreçler geçebilir, ancak genelde iyi huylu sonuçlar alınır.

İyi huylu bu tümörlerin kendi içinde değişik türleri vardır. Küçük fibroadenomlar, çok sık görülen fibroadenomlar, orta dereceli fibroadenomlar, ergenlik çağında  rastlanılan fibroadenomlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Fibroadenom Neden Olur?

İyi huylu tümörlerin oluşma nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber, bazı kaynaklara göre hormon nedenli bir durumdur. Göğüsteki iyi huylu  tümör olan fibroadenomların nedeni için kesin kanıtlanan bir bilgi ne yazık ki yoktur.

Fibroadenom Tedavisi

Fibroadenoma için ne yapılabilir sorusuna gelince, tek tedavi ameliyat çözümüdür. Sonuç olarak bir tümör olduğu için, bunun vücuttan atılması için çıkarılması gerekir. İlaçla ne yazık ki tümör giderilememektedir. Ayrıca bazı tümörlerin düzenli takibi yapılmalıdır. Bazı tümörler şekil değiştirip, küçülebilir ya da büyüyebilir. Genel anestezide yapılan tümör çıkarma ameliyatları bir iki saat civarı sürer.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu