Sağlık

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Adet döneminin menopoz yaşından çok önce uzun süreli olarak kesilmesine erken menopoz adı verilmektedir. Bir sağlık sorun çözüm gerektiren bir durum olarak görülmektedir.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Erken menopoz Adet dönemi olarak adlandırılan dönemin otuz beş yaşından daha önce sona ermesine verilen isimdir. Halk arasından daha çok otuz beş ve ellili yaşlar arasında gerçekleşen menopozlara erken menopoz denilmektedir.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz durumu son derece önemsenmelidir. Bu durumda olan kadınlar da benzer durumlar görülmektedir. Bu belirtiler arasında dikkat çeken belirtilerden birisi özellikle düzensiz adet dönemleri olarak görülmektedir. Aynı zamanda bu durumun tersi bir durum olarak da fazla gün sayısınca regl olmak ve vücutta aniden gelen sıcak basması hisleri erken menopoz olarak görülen belirtilerdir.

Burada yer alan belirtiler erken menopoz teşhisinde sıkça görülen belirtiler olup aynı zamanda bu belirtilerin yanı sıra mesaneyi kontrol etmede güçlük, uykusuzluk, ciltte kuruluk, ağızda veya gözde yaşan kuruluklar, vajina da yer alan kuruluk ve ani duygu değişimleri erken menopoz da ortaya çıkan belirtiler olarak görülmektedir. Eğer bu belirtiler varsa ve yaşınız da 40 yaşın altındaysa mutlaka bu alanda uzman bir hekimin kontrolünden geçmeniz gerekir.

Erken Menopoz Tanısı Nasıl Konur?

Erken menopoz teşhisi için başvurduğunuz hekim sizde kan tahlilleri isteyecektir. Bunun yanı sıra aynı zamanda estradiol seviyenizin de belirlenmesi açısından ayrı bir tahlili de isteyebilir. Estradiol testinin sonucunda oran 30’un altındaysa bu durum erken menopoz teşhisinin olduğunu gösterir. Aynı zamanda bu tahlilin yanı sıra folikül uyaran hormonları tahlili erken menopoz teşhisini gösteren tahliller arasında yer almaktadır.

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Erken menopoza giren kadının elli yaşına kadar belli rutin kontrolleri yapılmaktadır. Bu durumu yaşayan kadınlar hekime başvurduğu taktirde teşhisin konulduğu andan itibaren önerdiği bazı ilaçlar sayesinde öströjen yüklemesi yapılır hastanın aynı zamanda elli yaşına kadar ki süreçte belli kontrolleri yapılmakla beraber erken menopoz tedavisi normal menopoz yaşına gelen kadar sürdürülerek sağlık sorunu haline gelmesinin önüne geçilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu