Sağlık

Erken Ergenlik Tedavi Edilmezse…

Erken ergenlik, ergenlik sürecinin olması gerekenden zamandan önce başlaması olarak tanımlanmaktadır. Ergenlik yaşı günümüzde 16’dan 12 ve 12’Ye kadar düşmüş durumdadır. Normal dönemde ergenlik kız çocuklarında sekiz, erkek çocuklarında ise dokuz yaşından önce başladığında erken olarak kabul edilmektedir. Erken görülmesinin en önemli nedenleri arasında günümüzde artan hormonlu gıdaların sayısı yer almaktadır.

Erken Ergenlik Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Erken ergenlik tedavi edilmezse çocuklar yaşıtlarına göre daha kısa boylu olurlar. Çünkü akranlarına göre daha erken vakitte büyümeye başladıklarından dolayı kemiklerdeki büyüme noktaları da daha erken kapanmaktadır. Bundan dolayı büyüme erken tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra kız çocuklarında yaşanan adet kanaması ve erişkin gibi görünme çocuğun psikolojik gelişimi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu nedenle çocuklar bu süreçte psikolojik destek aldığında süreç daha sağlıklı ilerlemektedir. Ayrıca erken ergenliğin altında yatan herhangi bir sağlık problemi varsa mutlaka tedavi edilmelidir, aksi halde hayati tehlike ortaya çıkabilmektedir.

Erken Ergenlik Ve Tedavisi

Erken ergenlik dönemi içerisinde gençlerde bu durumun altında yatan sağlık durumunun olup olmadığı araştırılmaktadır. Genellikle tüm vakaların yaklaşık yüzde on beşlik kısmında erken ergenliğin bir sebebi olmaktadır. Örneğin yumurtalık tümörü ya da beyin tümörü gibi bir durum olduğunda mutlaka buna yönelik cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Çoğunlukla kızların en az yüzde 95’inde erkeklerin ise yüzde 60’ında erken ergenliğin herhangi bir sebebi olmamaktadır. Ama yine de kontrollü davranmakta fayda vardır.

Eğer erken ergenliğin altında yatan herhangi bir neden yoksa bu durumda cinsiyet hormonlarını baskılayan ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır. Burada asıl amaç erken ergenlik bulguları durdurularak büyümeyi kontrol altında tutmaktır. Bu sayede çocuğun yetişkin yaşında ulaşabileceği boy potansiyeli de artırılmış olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu