Teknoloji

Erişime Engelli Sitelere Giriş Yöntemleri

Ülkemizde ve dünyada çeşitli sebeplerle yerel hükümetlerce erişime kapatılan sitelere sorunsuz bir şekilde girebilmek için bazı yöntemler bulunmaktadır.

İnternetin oldukça hızlı yayılması ve teknolojinin geldiği nokta ile birlikte artık dünyada fiziksel sınırlar ortadan kalkmaktadır. Artık insanlar dünyanın her yerinde olan olaylara en kısa sürede ulaşabilmektedir. Bu anlamda bazı durumlarda yerel hükümetlerin koyduğu kuralarla aykırı olduğu gerekçesi ile bazı sitelere erişim engeli koymaktadır. Ama bu sadece kendi toprakları üzerinde bir engelleme olduğu için çeşitli yöntemlerle bu sitelere giriş yapılmaktadır. Ülkemizde bu anlamda insanların en çok merak ettiği konulardan biri de erişime engelli sitelere giriş yöntemleri olmaktadır.

Bu sayede çeşitli sebeplerle erişime kapalı olan siteler rahatlıkla girilmekte ve site takip edilebilmektedir. Resmi olarak yurt dışı sunucularından giriş yapıldığı için yasal olarak da bu sitelere giriş yapmak herhangi bir suç teşkil etmemektedir.

Engellenen Web Sitelerine Sorunsuz Girme

Engellenen sitelere giriş yöntemleri değişmektedir. Ama hepsinin mantığına mantık aynıdır. Yani yurt dışı sunucular üzerinden bu sitelere girme mantığı dayanmaktadır. Bu yöntemler ise şu şekildedir;

DNS ayarlarını değiştirme: bu yöntem bilgisayardaki DNS ayarlarının değiştirilerek engelli sitelere girmektir. Ama günümüzde bu sistem hem verimsiz olması hem de çok işlem gerektirdiği gibi sebeplerle diğer yöntemlere göre çok daha az tercih edilmektedir.

VPN kullanma: günümüzde engellenmiş internet sitelerine giriş yapabilmek için en sık kullanılan yöntemlerin başında kullanmaktadır. Yurt dışı sunucu sahibi olan uygulamalar site kendi serverları üzerinden ve dilediğiniz ülkeden internete bağlanma özgürlüğü tanımaktadır. Genellikle kotalı olan bu uygulamalarda kota sınırının aşmak için ücretli versiyonlarının kullanılması gerekmektedir.

Proxy Siteleri: VPN kadar kullanışlı ve hızlı olmasa da sitelere girilerek buralarda olan kutucuklara girmek istediğiniz sitenin isminin yazılması ile yurt dışı sunucular üzerinden internet sitesine giriş yapılabilmektedir. En güvenilir erişime engelli sitelere girme yöntemi ise VPN olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu