Sağlık

Endometrial Hiperplazi (Rahim İç Duvarı Kalınlaşması)

Rahim iç duvar kalınlaşması her bayanda meydana gelebilmektedir. Rahim genel olarak kaslardan oluşan bir organdır. İç tabaka ve bezlerden oluşmaktadır. Rahim duvarı olarak bilinen ve endometrium iç tabakada bulunan doku her ay adet kanaması ile dışarı atılmaktadır dışarıya atılmayan doku rahim duvarına yapışarak iç duvar kalınlaşmaktadır. Rahim kalınlaşması bu tabakanın normalden daha fazla kalınlaşması olarak tanımlanır. Adet başlangıcı ile yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu bu tabakadaki hücrelerin hızla çoğalmasını sağlar.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Hastalıkları

Rahim duvarının kalınlaşması bazı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bazı durumlarda östrojen ve progesteron hormonları arasındaki denge bozulur aşırı kalınlaşma oluşur. Bu nedenle rahim kanseri de meydana gelebilmektedir. İç duvardaki kalınlaşma kansere neden olmasının yanı sıra önemli sağlık sorunlarına da zemin hazırlamaktadır. Düzensiz ve sık olan adet kanamaları rahim duvarında kalınlaşmanın en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Ağrılı adetler ve kasık ağrısı da önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Vajinal ultrason ile rahim iç duvarında meydana gelen kalınlaşma kolay bir şekilde görülebilmektedir.

Rahim İç Duvar Kalınlaşma Tedavisi

Rahim kalınlaşması genellikle ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir. Fakat ilerleyen aşamalarda ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Tedavinin dozu ve uzunluğu hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra tedaide kullanılacak olan ilaçların dozu da hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise rahim alınmaktadır. Rahim alınması ile çocuk sahibi olması imkânsız hala gelmektedir. Rahim kanseri tedavisi ilaç ile yapılması tavsiye edilmektedir. Rahim iç duvarı kalınlaşması tehlikesine karşı kullanılan ilaçlara dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra aşırı kilo da rahim iç duvarının kalınlaşmasına neden olan etkenler arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu