Güzellik

DURUŞ BOZUKLUKLARI

DURUŞ BOZUKLUKLARI

Duruş bozuklukları yanlış pozisyonlarda günlük aktivitelerimizi gerçekleştirmekle oluşuyor. Hepimizin annesi çocukken uyarmıştır dik durmamız için yoksa kamburunuz çıkacak diye de eklemiştir. Türk eğitim sistemsizliğimizde ilkokul çocuklarına dayatılan kitap ve defter taşımanın ağır yükü altında ezilmiştir küçücük omuzları. Tabi Türk zekâsı son yıllarda buna da çözüm bulmuştur. Çocuklara uygun çekçekli sırt çantaları yapılmıştır. Var olmanın dayanılmaz hafifliğini hissetsinler diye. Sonra eğitim hayatları sistemin ağırlığı ve her yıl değişen sınav sistemine adapte olmaya çalışarak gün boyunca derslerde oturup dinleyerek fazla aktif olamadan geçip gidiyor. Birde öğrenim hayatları boyunca yanlış pozisyonlarda ders çalışıyorlarsa çabuk yorulma, sırt ve bel ağrıları ve omurga eğrilmesi denilen kamburlukla tanışıyorlar.

SPORUN ÖNEMİ

Hareketsizlikte duruş bozukluğuna yol açıyor. Gelişim çağındaki çocukların özellikle spor yapması hem sağlığı hem de kaslarının gelişmesi için son derece önemlidir. Spor yapan çocuğun sırt kasları güçlenir, ileriki yaşlarda bel, sırt, bacak ağrıları çekme olasılığı azalır.

Tabi ki omurgayı korumak için ağır kaldırmamaya da özen gösterilmelidir. Uzmanlar ağır eşya kaldırılması gerekiyorsa yere çömerek ağırlıkla birlikte kalkılması gerektiğini bu sayede bel kısmının daha az zarar göreceğini söylemektedir.

Çalışma hayatı ofislerde uzun süre oturarak geçen kişiler 90 derecelik açıyla oturmalı, belirli sürelerle çalışmaya ara verip boyun, baş ve bel egzersizleri yapmalıdır. Ayaklar oturulan masada yerden yükselti ile desteklenmelidir. Ayrıca oturulan sandalye sırt destekli ve kolçaklı olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu