Sağlık

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Zayıflamaya yardımcı diyetler arasında Dukan diyeti uzun zamandır insanların ideal kilolarına ulaşmak için tercih ettiği bir beslenme çeşididir.

Dukan Diyeti Nedir?

Sağlıklı bir yaşama ulaşmak isteyen pek çok kişi tarafından Dukan diyeti nedir, nasıl yapılır, zararları nelerdir gibi sorular sıkça sorular. Dukan diyeti aslında pek çok aşamalardan oluşan bir beslenme sistemidir. Genel olarak Dukan diyeti kişilerin karbonhidrat tüketimini azaltır. Bunun yerine proteine ağırlık verilir.

Dukan diyetini diğer diyetlerden ayıran temel fark ise kalori hesabının olmamasıdır. Kalori hesabı, protein tüketildiğinde hesaplanmaz. Hayvansal gıdalar tüketemeyen kişiler için ise Dukan diyeti tavsiye edilmez. Bu nedenle de Dukan diyetine başlamadan önce ilk önce doktorunuza danışmanız gerekir. Aksi durumlarda Dukan diyeti size zarar verebilir.

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti kişilerin doğru bir beslenme ile hızlı bir şekilde kilo vermesini olanaklı hale getirmeye çalışır. Bu sayede de kalıcı olarak istediğini kilolara en doğru ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dukan diyeti uygulama esnasında uzak durmanız gereken ve tüketmeniz gereken besinler bulunur. Dukan diyetinde toplam 100 adet besine izin verilir. Bu 100 besinin 68 tanesi ise hayvansal gıdalardan oluşur. Bu nedenle de hayvansal gıda tüketmeyen kişilerin bu diyeti uygulaması oldukça zordur. Dukan diyeti zararlı olmaması için hayvansal gıdalara karşı vücudunuzun tepki verip vermemesini kontrol etmekte yarar vardır.

Dukan Diyeti Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşan bir diyettir. İlk diyet atak aşamasıdır. Bu aşamada size saf protein besinler bulunur. Bu besinleri ilk hafta tüketmeniz gerekir. Seyir aşamasında protein yanına sebze de eklenir. Sağlamlaştırma aşamasında ise proteine ve sebzeye tahıllı ekmek eklenir. Son aşama ise dengeleme aşaması olarak adlandırılır. Farklı gıda grupları da artık diyetin bu aşamasında tüketilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu