Teknoloji

DLL Dosyası Eksik Hatası Çözümü

Son yıllarda dijital hayata geçişin artmasıyla bilgisayarda yoğun bir kullanım artmaktadır. DLL dosyası eksik hatası çözümü nedir? Bu konuda bilgiler edinmek ister misiniz?

DLL dosyası eksik hatası çözümü nedir? Özellikle eğitim alanında kullanılan internet kullanıcılarının yaşadığı en büyük sorun halini almıştır.

DLL dosyası eksik hata işlemi alındığı zaman dosya kaybolmama ihtimali olabilir. Bu sebeple dosya bozuktur. Bu durumda kullanıcı hiçbir şey yapamaz. Çünkü hata DLL dosyasından bağımsız olarak işletim sisteminden ya da yazılımdaki başka bir hatadan dolayı olabilir.

DLL Nedir?

Birden fazla programın aynı anda kullanılması için verilen kod olarak izah edilebilir. Windows işletim sistemleri, Comdlg32 DLL ortak bir işletim programıyla işlevlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle her bir iletişim kutusu uygulamasında bu DLL içinde bulunan aç işlemi kullanılır.

DLL Dosyası Eksik Hata Çözümü

Son dönemlerde DLL dosyalarının eksik olduğunu belirten birçok kullanıcı en çok ihtiyacı olduğu dönemler bu sorunla karşılaşmaktadır. Virüs bulaştırmaya çalışılmaktadır. Virüs bulaştığı sırada tüm verileriniz ve cihazınız da tehlike altına altındadır.

DLL dosyası eksik hata sorunu ile birlikte işletim sistemi üstüne kurulan yazılımlardan kaynaklanmaktadır. Windows işletim sistemleri bu yazılımlarda DLL dosya türlerini kullandığında veya dosyalar kaybolduğunda hata verir. Bu sorunun çözümü ise;

  • Başlat butonuna tıklayın “cmd” yazın.
  • Ekrana “komut istemi” uygulaması çıkacaktır. Sağ tıklayın “yönetici olarak çalıştır” seçin.
  • Komut isteminde komut satırına “sfc/scannow” yazın ve enter tuşuna basın.

işleminiz gerçekleşmiştir. Eksik DLL dosyalarını komut istemi ile düzeltme işlemini yapmış oldunuz. Çoğu zaman karşılaşılan bu durum bilgisayarınızda kaybolan bir dosyadan kaynaklanmış olabilir. Sizi yönlendirdiğimiz bu komut istemi yöntemi ile sorununuzu halletmiş olursunuz.

Eksik DLL Dosyalarını Windows ile Güncelleme

Windows güncellemeleri yaparak bilgisayarınızın DLL eksik dosyaları hem kurtarmış olursunuz hem de bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bazı programlar her yıl değişmektedir. Bu değişiklikleri de bilgisayarınızı güncelleştirdiğinizde daha verimli bir şekilde kullanmış olacaksınız. Ayrıca güncelleme yaparak Windows tarafından gelen güvenlik eklenmiş olan yazılımda virüsün bulaşmasını da zorlaşacaktır. Windows güncelleme yapmak için Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik> Güncelleştirmeleri Denetle tıklayarak güncelleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu