Sağlık

Diş Eti Hastalığının Sebebi Bu Kanser Türü Olabilir

Diş eti sağlığı ve kanser arasındaki ilişkiye yönelik yapılan araştırmalar şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Buna göre diş etlerinde hastalık olanlarda kanser olabilmekte.

Geçmeyen İltihaplara Dikkat

Diş eti uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre  geçmeyen diş eti iltihabı durumlarında önceden kontrollerin yapılması kritik bir önem taşıyor. Her diş eti iltihabı kanser nedeni olacak diye bir durum söz konusu değil, ancak geçmeyen hastalıklarda mutlaka bir hekime başvuru yapmak ve kapsamlı araştırmalar olmasını sağlamak önem kazanıyor.

Pankreas Kanseri Riski Fazla

Diş etindeki hastalıkları ve kanser arasındaki ilişkiye yönelik yapılan araştırmada ağız içerisinde  yoğun şekilde yer alan bakterinin pankreas kanseri olasılıklarını yükselttiği görülüyor. Pankreas kanseri gelişen 361 kişiden alınan örneklerle hiçbir sağlık sorunu olmayan 371 kişinin örneği karşılaştırıldığı zaman % 59 oranında fark görülüyor. Bu fark en zararlı olarak görülen bir bakterinin pankreas kanseri olan kişilerde % 59 oranında daha çok fazla olması ile görülüyor. ‘Porphyromonas gingivalis’ adı verilen bu bakteri kanserli hastalarda yoğun görülüyor. Bu bakteri ayrıca dişleri destekleyen, kemik yapısına zarar veren diş eti enfeksiyonu ile de çok güçlü şekilde bağlantılı. Yani bir anlamda ağız içerisinde yer alan kanserojen maddeler ve bakteriler artıyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da    diş eti hastalığı ve pankreas kanseri arasındaki ilişkilere odaklanıyor. Araştırmacılar, pankreas kanseri görülen 200 den fazla kişinin 67 tanesinin aynı zamanda ağız sağlığı sorunu da yaşadığını göstermişti. Bunun sonucu olarak diş eti hastalıkları olan kişilerde kanser hücrelerinde artış olduğu gözlendi.

Diş Etlerindeki Kanamalar Ve Koku Önemli

Kanser ve diş eti hastalıkları arasındaki ilişkiye dikkat çeken uzmanlar, dişlerin sallanması, ağız kokusu, diş etlerinde sürekli kanama gibi sorunların hızlı şekilde çözülmesi gerektiğini vurguluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu