Eğitim & Kurs

Diksiyon Kursunun Oyunculuk İçin Önemi 

 

Diksiyon kursu hem kendi başına hem de oyunculuk mesleği açısından son derece önemlidir. Yani konuşma üzerine yapılan tüm işlerde en temel eğitimlerden biri denebilir. Konuşmanın güzel olması belirli bir eğitimle olabilir. Yani güzel konuşmak sanılanın aksine doğuştan gelen bir şey değil eğitimle gerçekleşir. Kaldı ki kekemelik, pelteklik benzeri konuşma bozukluklarının terapi ile geçebildiği düşünülürse eğitimin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.   Bu noktada güzel konuşmada standart ağzın ne olduğunun önemi gündeme gelir. Her dilde bu durum görülür. Yani yabancı dillerde de farklı ağızlardan konuşma söz konusudur ve bu farklılık kültürel özelliklere göre değişebilir. Standart ağız olarak Türkçede İstanbul Türkçesi temel alınmaktadır.

Konuşurken Diksiyon Eğitiminin Kattıkları

Diksiyon eğitiminin faydaları konusuna gelince dili doğru kullanmak dışında ses tonunu ayarlama nefes ve konuşmayı dengeleme,  söylenmek istenen şeyin tam vurgusunu yapabilme gibi detaylar öne çıkar.   Yani sadece doğru dilbilgisi kuralları ile konuşmak da güzel konuşma demek değildir.  İstenen şeyin ton ve vurgusu kelimelerin tam net çıkması, açık ve anlaşılır cümleler kurulması için diksiyon eğitimi ihtiyacı vardır. Ayrıca konuşmanın akıcı şekilde devam etmesi, bunun için de nefes almanın doğru şekilde olması ayrıca önemlidir. Ses tonu eğitimle güzelleşebilen ve kontrolü ele alınabilen bir şeydir. Kendi ruh halimizi iyi yansıtması için ses tonunun iyi ayarlanması gerekir ki bu kendi özgüvenimizi de artıran bir durumdur.

 Oyunculuktaki Diksiyon Kursu Faydaları

 Oyunculukta diksiyon kursu faydaları da ayrıca ele alınabilecek bir konudur. Oyunculuk, izleyenlere bir kurgunun doğru şekilde anlatılmasını gerektirir. Bunu tiyatroda yaparsanız canlı şekilde sağlarsınız. Televizyon, sinemada da yine rol yapan oyuncunun rolünün gerektirdiği ifadeleri tam ve anlaşılır şekilde aktarması gerekmektedir. Oyuncuların iyi bir oyuncu olması için en temel gereken şey diksiyon kursudur.  Oyunculara yönelik diksiyon kursu verilirken konuşma çalışmaları, dramatik çalışma, ses, nefes, boğumlanma, diksiyon ve fonetik,  kalabalık önünde konuşma gibi konularda ders verilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu