Dekorasyon

Dekorasyonun Farklı Yüzü: Duvar Tabakları

Dekorasyonun Farklı Yüzü: Duvar Tabakları

Son yıllarda dekorasyonda duvar tabaklarının kullanımı neredeyse bir çılgınlığa dönüştü. Dekorasyon dünyasının nabzını tutan firmalar, dekoratif duvar tabaklarında alışılmışın dışında form ve şekil ya da desenleri kullanmaya başladı.
Çini duvar tabakları, Türk el sanatlarının en nadide eserlerini vermeye devam ediyor. Çini duvar tabakları, bulunduğu her ortaya uyan, mekanları zenginleştiren, el emeği, göz nuru özellikleri ile duvar tabağı denildiğinde ilk akla gelen modeller. Şık ve modern bir salonda rahatlıkla kullanılabileceği gibi mutfaklarda da çok yakışan çiniler, daha çok bir duvarda tek başına sergilenmeye müsait modeller.
Duvar tabakları seçilirken, ortamın renk ve tasarım konsepti  çıkış noktası olmalıdır. Ayrıca duvar tabakları ile zenginleştirilmiş bir ortamda diğer aksesuarlara fazla yer verilmemelidir. Duvar tabaklarının mekanlarda duvara doğru ve sağlam monte edilmesi de bir diğer önemli konudur. Duvar tabaklarında duvar da boşluklar da bulunmalı, duvar boşlukları ile duvar tabakları orantılı bir görünüm vermelidir.

Renkli ve Desenli Modeller
Çiçeklerden tutunda geometrik desenli modellere kadar çok çeşitli desen seçeneklerine sahip duvar tabak modelleri, bir duvarda konsept yapmaya uygun aksesuarlardır. Desenli ya da çarpıcı renkli birkaç  duvar tabağı tek renk duvar tabakları ile bir araya getirilebilir. Yalnız burada duvar tabağı renk ve desenlerinin mekan konseptine uygun olması çok önemlidir. Açık konseptlerde koyu renk duvar tabakları, çok hoş bir uyum yaratırken, canlı bir mekanda koyu duvar tabakları, mekanı sakinleştirecektir. Bunun yanında sade ve tek renk koltuk takımı ile desenli duvar tabakları oldukça iyi bir ikilidir.

Geometrik Formlar
Duvar tabakları alışılagelmiş yuvarlak formlarının dışına çıkalı çok oluyor. Köşeli ya da elips duvar tabanlarının yanında asimetrik formlara da rastlanıyor. Mekanlarda, mekanı biraz daha geniş göstermek isteniyorsa dikdörtgen duvar tabağı modelleri tercih edilebilir. Ayrıca çok sade bir mekanda uzunlamasına dikdörtgen duvar tabaklarından oluşturulacak bir konsept mekanı hem hareketlendirecek hem de biraz daha yüksek gösterecektir. Asimetrik ya da değişik formlar da duvar tabakları  sade mekanlarda tercih edilmeli, modern ve şık mekanları çok fazla hareketlendireceği ve sadelikten uzaklaştıracağı için bu mekanlarda kullanılmamalıdır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu