Sağlık

Çölyak Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı

Çölyak Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır? Çölyak hastası olan birçok birey için bu hastalık sürecinde nasıl beslenmesi olması gerektiği de merak edilir.

Çölyak Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır? Çölyak hastası için hastalık kadar beslenme de önem taşır. Çölyak hastalığı için en önemli tedavi başlangıcı glutenli yiyeceklerin tüketilmemesidir. Bunun için glüten içeren besinlerden tamamen uzak durulmalıdır. Buğday, arpa ve çavdar içeren tüm besinleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Ayrıca sağlıklı bir glütensiz diyet uygulamasına girilmelidir. Glutensiz diyet ile bağırsaklarda oluşan iltihaplanmalar birkaç hafta içinde iyileşebilir. Glüten içeren bir yiyeceği yanlışlıkla yemeniz halinde bile birçok ağır etki görülebilir. Bu yüzden beslenmede ciddi bir düzen sağlanmalıdır. Bol bol vitamin ve mineral takviyesi yapmakta yarar vardır.

Çölyak Hastaları İçin Önerilen Yiyecekler

Çölyak hastaları için önem taşıyan tüketilmesi zorunlu olan yiyecekler mevcuttur. Çölyak hastalığı nasıl tedavi edilir sorusuna yanıt olarak uzmanlar tarafından bu yiyecekler tavsiye edilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bol bol sebze tüketmek,
  • Bol bol meyve tüketmek,
  • Bakliyat tüketmek,
  • Katkısız sıvı ve katı yağlar tüketmek,
  • Zeytin, yumurta, bal, reçel tüketmek,
  • Et, balık ve tavuk ürünlerini bol bol tüketmek,
  • Una bastırılmamış katkısız konserve çeşitlerini tüketmek,
  • Mısır, pirinç ve patatesin hem kendisini hem de un halini yiyeceklerde kullanmak,
  • Evde çekilmiş olan güvenli baharatlar tüketmek önem taşır.

Bu yüzden yukarı sayılan besinlerin dışına çıkılmaması çölyak hastaları için önem taşır. Yukarıda sayılan besinler etrafında yiyecek tüketiminde bulunmak sağlık için önemlidir.

Çölyak Hastalığının Diyet Tedavisi

Çölyak hastalarına uzmanlar tarafından önerilen diyetler mevcuttur. Çölyak hastalığına yakalananlar için diyet önem taşır. uzmanlar özellikle diyet programına uyulması gerektiğini altını çizerler. Hazırlanan diyet programı tamamen glütenden arındırılmış bir şekilde uygulanır. Buğday, arpa, yulaf ve çavdar katkılı hiçbir besine yer verilmez. Az da olsa tüketimi yapılmaz. Glutensiz diyet uygulamasında dışarıdan hazır yiyecek yenmemesi de önerilir. Etiketsiz gıda tüketimine de asla yer verilmez. Belli başlı yerlerden alınan yiyecekler ile diyet programı hazırlanır. Diyet programını hazırlanma aşamasına özenle dikkat edilmelidir. Küçük bir hata bile hastalığın seyrini değiştirebilir. Bu yüzden çölyak rahatsızlığı için diyet programına tamamen uyulmasına dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu