Anne-Bebek

Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğretmenin 8 Yolu

Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğretmenin 8 Yolu vardır. Para biriktirmenin ve tasarruf etmenin önemini çocuklar erken yaşlarda öğrenmelidir. Çocuklara para biriktirmeyi öğretmenin 8 yolu vardır.

Çocuklara para biriktirmeyi öğretmenin 8 yolu vardır. Ancak çocuğun öncelikle paranın önemini, tasarruf etmeyi ve para yönetimini öğretmelisiniz. İşte o yöntemler;

1) Para Kavramını Öğretmelisiniz

Çocuklarda para biriktirme öğretme ve kavrama 5 yaşında başlamaktadır. Çocuklar para harcamayı ebeveynlerini taklit ederek şekillenmektedir. Beraber yapılan alışverişler, çocuklara verilen harçlıklar ile erken yaşta parayla tanışmış oluyorlar.

Bu nedenle çocuklara öncelikle ihtiyacının karşılığı kadar para harcaması öğretilmelidir. İhtiyacının ne olduğu konusunda bilgi verilmelidir.

2) Küçük Oyunlar Düzenlemelisiniz

Okul çağındaki bir çocukla evde market veya mağazacılık kırtasiyecilik gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Oyuncak paralarla evdeki ihtiyacın veya bireyin ihtiyacının ne olduğunu öğretebilirsiniz. Böylece çocuklarda alışveriş bilincinin gerçek hayattaki alışveriş konusundaki anlayışını geliştirmiş olursunuz.

3) Masa Oyunları Oynamalısınız

Finansal kavramı, para harcamayı, tasarruf etme konularını masada çeşitli objelerle anlatabilirsiniz. Bu oyun çocukların para yönetimindeki bilinci geliştirmesine yardımcı olursunuz. Hem paranın büyüklüğü veya küçüklüğü konusunda bilgi edinmiş olurlar.

4) Kumbara Almalısınız

Para biriktirme yöntemi olarak ona bir kumbara almalısınız. Ve onun para biriktirmenin zamanla olması gerektiğini göstererek sabırlı olmayı öğretebilirsiniz. Kumbaraya atılan küçük paraların nasılda büyük paraya dönüştüğünü göstermiş olursunuz.

Çocuklara verilen harçlıklar ile ihtiyacı olduğu veya çok istediği bir şeyin kumbarasına attığı paralarla biriktirip onunla alması gerektiği hedefini ona yol olarak göstermelisiniz.

5) Harçlıkları ile Geçinmesi Gerektiğini Öğretmelisiniz

Çocuklara verdiğiniz harçlıklarla ona net bir şekilde ifade etmelisiniz. Bu harçlıkları onun ihtiyacını karşılaması için verildiğini bilmesini sağlamalısınız. Verdiğiniz paraların onun idare yönetimini öğrenene kadar biraz zaman geçebilir hemen bir anda öğrenmelerini beklememelisiniz.

6) Hedef Koymalısınız

Para biriktirmesini sağlamak için ona istediği bir şeyi hedef koyarak öğretmiş olursunuz.

7) Alışveriş Yapma Özgürlüğünü Belirli Bir Oranda Tanıtmalısınız

Biriktirdiği paralarının sonucunda istediği şeyleri alabileceğini öğretmelisiniz. Böylece parayı nasıl yönetebileceğini deneyimleyerek öğrenmiş olacaktır.

8) Mali Konularda Çocuğunuza Karşı Net Olmalısınız

Çocuğunuza aylık ihtiyaç bütçesini bilmesini sağlayın. Bu bütçenin aşılması durumunda nelerle karşılaşılabileceğini görmesini sağlamalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu