Dekorasyon

Çocuk Odası Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çocuk odası tasarlarken dikkat edilmesi gereken noktalar çocukların gelişimine büyük katkı sağlayan yatak odalarında dikkat edilmesi gereken birçok dekorasyon kriteri bulunmaktadır.

Çocuk Odası Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar nelerdir? Çocuk odaları, özellikle ilk kez çocuk sahibi olacak kişiler için çocuk kadar tüm aileleri de heyecanlandıran bir etkinliktir. Çocuk odaları maksimum eğlenecekleri ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olmalıdır.

Çocuk odaları her ne kadar fonksiyonel ve şık olsa da her modelde fiyat değişmektedir. Çocuk odası tasarlarken uzun vadeli düşünüyorsanız, çocuğunuzun ilerideki yaşını göz önünde bulundurmalı ve ona göre tasarım yapmalısınız.

Anti-Alerjik Malzemeler

Organik pamuklu giysiler, antialerjik bebek deterjanları, katkısız doğal gıdalar… Bebek ve çocuk odalarında da durum aynı olmalı. Anti alerjik duvar boyaları ve kağıt bazlı duvar kağıtlarını tercih etmeliyiz. Tekstil ürünlerinde tozsuz, anti alerjik pamuk oranı yüksek olan ürünleri tercih etmek doğru olacaktır. Halı en çok tozu biriktiren ve bakteri oluşumuna neden olan kısım olduğu için en önemli hususlardan biri antialerjik, antibakteriyel olması ve kanserojen boyalar içermemesidir. Mobilyalarda kokusuz, su bazlı, toksik madde içermeyen boyalar ve cilalar kullanılmalıdır.

Mobilya Seçimi

Çocuklar çabuk büyür. Çocukluğunuzda seçtiğiniz mobilyaları gelecek yıllar için değerlendirmek istemez misiniz? Artık çocuk odaları için çok sayıda mobilya üreten firma, beşiklerin tek kişilik yatağa dönüşmesini sağlayan tasarımlar üretiyor. Lütfen tercihinizi bu yönde kullanınız.

Oyuncak saklama alanlarını çocuğunuzun ulaşabileceği yükseklikte yerleştirin. Böylece oyuncaklarınıza kolayca ulaşabilir, toplama ve kaldırma işini yapabilirsiniz. Son derece pratik kutu ve sepet kullanımı kurtarıcınız olabilir.

Güvenlik Bir Zorunluluktur

Mobilyalarda çarpmalara karşı keskin, köşeli çizgilerden kaçınmalısınız. Daha yuvarlak modelleri tercih etmelisiniz. Beşik korkulukları arasındaki mesafe 2,5 cm’den az veya 6 cm’den fazla olmamalıdır. Böylece bebeğin parmağının veya kafasının korkuluklara sıkışmasını önleyebilir. Parmak sıkışmasını önlemek için yatak odası kapısı ve sürgülü dolap kapaklarında da güvenlik ürünleri kullanmalısınız. Pencereleri 150 cm’den küçük olan odalarda, pencereler için güvenlik kilidi kullanmalı, güvenlik kilitli ve kapılı modelleri tercih etmelisiniz.

Oyun Alanı

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu mobilya veya eşyaları odada saklamayın. Ona oynaması için yeterli alan verin. Serbestçe oynamasına izin verin, dağıtın. Bırakın kendi düzenini kursun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu