Güzellik

Cilt Bakımında Kil Maskeleri 

 

Cilt Bakımında Kil Maskeleri 

Güzellik için kilin her zaman ayrı bir yeri vardır. Demir, alüminyum, kalsiyum, magnezyum gibi daha pek çok vitaminleri içeriğinde barındıran doğanın mucizeleri arasında yerini almaktadır. Cilt bakımınız için hazırlayacağınız en doğal malzeme olarak tercih edebileceğiniz kil ile çok çeşitli kil maskeleri hazırlayabilir ve cilt bakımınızı evde hazırlayabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz kil maskelerinden herhangi birini cildinize düzenli olarak uygulayarak cilt bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz.

 

Kilin Cilde Faydaları

Kil maskeleri ciltte peeling etkisi yaratarak cildinizi ölü hücrelerden arındırmaktadır.

 

Cildin ihtiyaç duyduğu mineralleri cildinize geri kazandıran kil maskeleri cildinizin nem dengesini tam anlamıyla koruyabilmektedir.

 

Hayatın yoğun temposunda yorulan cildinizin temizlenerek tazelenmesine katkı sağlamaktadır.

 

Cildinizin üst tabaksını nazikçe cildinize zarar vermeden soyan maskeler cildinizin pürüzlü görünümünü ortadan kaldırarak daha duru bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır.

 

Ciltteki gözenekleri açarak yıpranan cildinize canlılık kazandırır.

 

Cildinizin elastikiyetini koruyarak gerginleşmesini sağlayan kil maskeleri kırışıklıklarınızı da gelecek yıllara ertelenmesine katkı sağlamaktadır.

 

Lavantalı Kil Maskesi

 

Malzemeler

1 çay bardağı su

1 çay kaşığı lavanta

1 yemek kaşığı kil

Maskenin Hazırlanması ve Uygulanması

Bir cezveye suyu koyarak lavantayı ekleyin ve yaklaşık 1 dakika kadar kaynatın. Demlenmesinin ardından bir kaseye kili alarak kremsi ve pürüzsüz bir kıvama gelene kadar lavanta suyundan ilave edin. Maske kıvamına gelen karışımın tamamını kalın bir tabaka halinde cildinize uygulayın.15 dakika kadar maskeyi cildinizde bekleterek üst tabakanın hafif kuruması ile birlikte yumuşak hareketlerle maskeyi cildinizden ovarak çıkarın ve ılık su ile durulayın.

 

Güllü Kil Maskesi

 

Malzemeler

1 çay bardağı su

2-3 adet tomurcuk gül

1 yemek kaşığı kil

Maskenin Hazırlanması ve Uygulanması

Tomurcuk gülleri suya ekleyerek 1 dakika kadar kaynamaya bırakın ve demlenmesini bekleyin. Hemen ardından kase içerinse aldığınız kil kremsi kıvama gelene kadar demlenen sudan ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı kalın bir tabaka olarak cildinize uygulayın ve kuruma geçtiği anda cildinizden yumuşak hareketlerle ılık su ile ovalayarak maskeyi arındırın.

 

Ihlamurlu Kil Maskesi

 

Malzemeler

1 çay bardağı su

1 tutam ıhlamur

1 yemek kaşığı kil

Maskenin Hazırlanması ve Uygulanması

Suyun içerisine ıhlamuru ekleyerek 1-2 dakika kadar kaynatın ve demlemeye bırakın. Kaseye bir yemek kaşığı kili alarak içerisine kremsi kıvama gelene dek demlenen sudan ekleyin ve iyice karıştırın. Cildinize karışımın tamamını kalın bir tabaka halinde uygulayın ve 10-15 dakika bekleyerek karışım cildinizde kurumaya başladığında ılık su ile maskeyi cildinizden yumuşak hareketlerle ovalayarak çıkarın.

 

Yukarıda verdiğimiz kil maskelerini haftada 1 kez cildinize düzenli olarak uygulayarak cildinizi pürüzsüz bir görünüme kavuşturabilir sağlıklı bir cilt için cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu