Eğitim & Kurs

Cast Headshot Çekimi Nasıl Olmalı?

Headshot

Oyunculuğun önemli seçme aşamalarından olan eleme sürecinde sadece showreel değil, cast headshot da oldukça önemlidir. Oyuncuların birçok konuda hataya düştüğü cast headshot çekimi nasıl olmalı merak edenler için bir rehber hazırladık.

Oyuncunun ifadesini en iyi şekilde yansıtan, doğala en yakın olan pozlamaların yapılması bu çalışma için gerekli olan sonucun alınmasını sağlar. Genelde farklı kıyafetler ve duruşlarla canlanan cast headshot çekimi için ihtiyacınız olan fotoğrafları rahat çalışacağınız profesyonel bir fotoğrafçıyla temin edebilirsiniz. Çekim sırasında gerekli olan ışık ve fonun ayarlanması sonrasında  kameraya direkt olarak bakılması, gözde renkli lens ve yüzde aşırı makyaj bulunmaması gereklidir.

Cast Headshotta Ne Önemli?

Çekimlerde en önemli konu, güzel çıkmak değil, gözlerdeki ışığın ortaya çıkmasıdır. Auditiona çağrılacak olan adaylar bu fotoğrafa bakılarak seçiliyor ve doğru rollerin seçimi için doğru fotoğraf önem kazanıyor.

Fotoğrafın profesyonel olarak çekilmesi ve gözlerin 1/3 kuralına uygun olarak belirlenmesi gerekmektedir. Renkli olarak hazırlanan fotoğraflarda oyuncunun doğal halinin en iyi şekilde çıkması, farklı mimikler ve bakışlarla değişik ruh hallerinin yansıtılması gerekmektedir. Cast headshot çekimi için adayın birkaç farklı pozunun bulunması gerekir.

Oyuncuların güncel ve saç rengi, modeli konusunda son halini gösteren pozlarının olması gerekir. Önemli olan poz değerinin kusursuz olması değil, doğru oranlarda çekilmesidir.

İyi Bir Cast Headshot Nasıl Olur?

Gövdenin üst orta kısmı ve saçların net bir biçimde ortaya çıkacağı cast headshot başarılı bir şekilde çekildiğinde tek bir doğru poz bile oyunun seçilmesi için etkili olacaktır. Doğru pozlar için gerekli olan çekiminin profesyonel biçimde yapılması, bu konuda doğru ölçeklendirme yapılarak uygun kamera ve lenslerin kullanılması önemidir. Bu yüzden cast ajansları ya da oyuncuların başvurularında bu fotoğrafların kullanılması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu