Yaşam

Bitki Bakımında Püf Noktalar

Bitki bakımı ev, ofis, işyeri gibi tüm yaşam alanlarımıza doğallık, canlılık ve renk katan bitkiler için önemli bir konudur.

Bitki bakımı ile yaşamımıza renk katan bitkileri uzun süre yaşatmak, gerçek renklerini ve güzelliklerini ortaya çıkarmak mümkündür. Şehir hayatının kalabalığı, yoğunluğu, koşturmacası arasında herkesin doğal hayata ve yeşile özlem duymasına yol açar. Havalar güzel olunca, herkes kendini bahçelere, parklara yeşil alanlara rahatlamaya, kitap okumaya, sohbet etmeye atar. Yeşil alanın insana verdiği rahatlık, huzur ve keyif, insanların mümkün olduğu kadar yaşam alanlarını yeşillendirmeye, dekoratif olarak bitki ve çiçek kullanılmasına yol açar. Yaşam alanlarında bahçe veya teras gibi bitki yetiştirmeye uygun alanlar bulunan insanlar, bitki, çiçek büyütmektedir ve insan üzerinde adeta rehabilitasyon etkisi yaratır.

Yaşam alanlarınızda bulunan bitkilerin ve çiçeklerin büyümeleri, uzamaları ve çiçek açmaları insana neşe verir. Bunun yanında sararmış ve zayıflamış bitkiler, bulunduğu alanla ilgili bakımsız ve savsak bir hissiyat oluşturur. Seçtiğiniz farklı bitkiler, yaşam alanlarınızda farklı görüntü ve hissiyatlar yaratır. Seçeceğiniz bitki ister kaktüs olsun, ister salon bitkisi, isterse bahçede baktığınız güller ya da balkonda rengarenk açan menekşeler olsun, mutlaka bitkilerinizle ilgilenmelisiniz ve özel bir bakım uygulamalısınız. Bitki bakımı için ne kadar titiz ve dikkatli olursanız, bitkilerinizin ömrünü o kadar uzatırsınız. Bitkilerinizin bakımına özen gösterirken, dikkat etmeniz, mutlaka önem vermeniz gereken belli başlı konular vardır.

Bitkinizin İhtiyacına Göre Işık Miktarını Ayarlayın

Bitkiler için gün içerisinde aldıkları ışık seviyesi çok önemlidir. Tüm bitkilerin ışığa duyarlılıkları ve ihtiyaçları farklılık gösterir. Bu sebeple bakımını üstlendiğiniz bitkilerin ve çiçeklerin özelliklerine göre dengelenmiş ve ayarlanmış bir ışık düzenini sağlamak çok önemlidir. Bitki bakımı açısından, bitkilerin yeterli ve ihtiyaçları doğrultusunda ışık almaları, belki de en önemli noktadır.

Bitkilerin bazıları bol güneş ışığına ihtiyaç duyarken, bazıları yarı-gölge ortamlarda daha sağlıklı büyür ve yaşar. Bitkilerin sabah veya akşam güneşi ışığına göre alışkanlıkları bile farklılık göstermektedir. Bazı bitkiler sabah güneşini daha çok sevip, daha çok fayda sağlarken, bazıları ise akşam güneşinden en fazla verimi alırlar ve sağlarlar. Bitkinizin ışık ihtiyacına dair mutlaka iyi bilgi sahibi olmalısınız ve ışık ihtiyaçlarına göre bakımını sağlamalısınız. Özellikle bitkinizin yerini seçerken, ışık ihtiyacına göre hareket etmek en doğrusudur. Bitkinizin ışık ihtiyacına göre yerini seçtikten sonra çok fazla yerini değiştirmemelisiniz. Bitkilerin yerini çok fazla değiştirmek, bitkilerinizi olumsuz etkileyebilir ve zayıf düşmelerine neden olabilir.

Aşırı ve Yetersiz Sulamadan Kaçının

Bitki bakımı ile ilgilenen kişiler, bitkilerin su ihtiyaçları konusunda bazı yanlış bilgiler bitkileri kaybetmeye neden olabilir. Bilinenin aksine bitkiler çoğunlukla az sulamaktan değil, fazla sulama nedeniyle kaybedildiği görülmektedir. Örneğin kaktüs tarzı bitkilerin su bakımı diğer bitkilerden çok farklıdır ve kesinlikle fazla sulanmamalıdır. Bitkinizin toprağı ne çok kuru, ne de çok ıslak olmamalıdır. Bitkinizin içinde bulunduğu toprağı, elinizle kontrol ederek bitkinizin su ihtiyacına dair fikir sahibi olabilirsiniz ve ona göre sulama düzenini oluşturabilirsiniz.

Bitkiniz Büyüdükçe Saksını da Büyütün

Bitki bakımı konusunda bir değer önemli konuda bitkilerin büyüme ve yaşam alanları olan saksılar konusudur. Bitkilerin büyüme hızları türlerine özgüdür ve her bitki için farklıdır. Bitkilerin bazıları çok hızlı büyürken, bazıları da yavaş bir gelişim gösterir. Bu sebeple bitkinizin boyuna ve büyüme hızına uygun saksılar seçilmelidir. Küçük saksıların bitkileri kötü etkileyebileceği gibi, aşırı büyük saksılarda bitkinizin büyümesi açısından sorun yaratabilir. Bitki bakımı konusunda saksı büyüklüğüne çok dikkat edilmelidir ve ihtiyaca göre yılda bir veya 2 yılda bir saksıları değiştirilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu