Anne-Bebek

Bebeklerin Ağlama Nedenlerinden Biri Olan Kabızlık!

Bebeklerin Ağlama Nedenlerinden Biri Olan Kabızlık! Bebeklerin ağlama nedenlerinden biri de, yaşadığı kabızlık sorunu olarak gösterilmektedir. Bebeklerin kakası, doğduğu esnada yeşilimsi ile siyahımsı bir renk arasında gidip gelmektedir. Sonrasında hardal rengi ile sarımsı bir renk arasında değişen tonlara dönüşmektedir.

Bebeklerin Ağlama Nedenlerinden Biri Olan Kabızlık! İlk günler hemen her gün bir veya birkaç defa kaka yapan bebekler, zaman ilerledikçe bunu belli bir döngüye oturtmaktadır. Bebeklerin üç gün boyunca kaka yapmamış olmaları sonrasında şayet peşinden işlem gerçekleşiyor ise bu durum herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır.

Süre Uzaması ile Oluşan Kabızlık

Sürenin uzaması ve tuvaletin bir türlü yapılamaması, rahatsızlık işareti vermektedir. Zira yalnızca anne sütü ile beslenen bir bebek, günde bir defa bile bağırsak hareketliliği yaşamamaktadır. Zira bebek tarafından emilen anne sütü, çoğu zaman tüm besin yönleri ile emilim göstermektedir. Bu da çok yaygın bir durumdur. Bilinen bir gerçek ise sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin hiçbir zaman kabız olmadıkları bilgisidir. Anne sütü böyle bir sıkıntıya meydan vermemektedir.

Ek gıda yahut ta formülle beslenmesi gerçekleştirilen bebekler, bazen günde bir bazen birkaç günde bir bağırsak hareketliliği yaşayabilmektedir. Sağlıklı bir bebek bedeninde normal olan bağırsak hareketliliği, çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Bebek, katı gıdalar yediği müddetçe sindirim sistemi de bundan büyük ölçüde etkilenmektedir. Bebeğin yaşadığı sorunu anlamak, belirtilerini hissetmek, sorunu büyümeden çözmeye yaramaktadır. Sorunun henüz başında tespit edilmesi, çözümünü de kolaylaştırmaktadır.

Tanıştığı Yiyeceklerin Metabolizmaya Etkisi

Bebek, hemen her gün yaşadığı bağırsak hareketliliğinin sayısını, metabolizmasının yeni tanıdığı yiyeceklerle tanışması esnasında artırmakta ve dalgalanma yaşayarak değişkenlik göstermektedir. Kabızlık ise bebeklerde yaşanan bağırsak hareketliliğinin sıklığı ile değil kıvamı ile tanımlanabilmektedir. Bebeğin yaşadığı bağırsak hareketi esnasında zorlanma, kabızlığın ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Kabız olan bebekler, özellikle sert dışkı salgılamaktadır.

Sert mizaçlı dışkıların dışarıya atılması, zahmetli ve oldukça zorlu bir süreç anlamı taşımaktadır. Kil özellikli dışkılar üreten bebekler, sert bir şekilde çıkacak olan kakalarını yapmakta fazlası ile zorlanmaktadır. Bu da, diğer zamanlardaki tuvalet yapımından daha fazla zorluk ve zorlanma yaşamaları manasına gelmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu