Gebelik

Bebeklerde Sarılık Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğan bebeklerde sarılık bebeğin vücudundaki bazı bölgelerde oluşan belirtilerden anlaşılır. Yeni doğan bebeklerin yüz renginin sarı renk olması ve göz aklarının sarı renkte olmasından anlaşılır. Hastalığın ilerlemesinde ise tüm vücut sarı renkte görülür.

Yeni doğan bebeklerde sarılık belirtileri görülüyorsa kan tahlillerine bakılmadı gerekir. Sonuçlarında bilirubini (kan hücrelerinin parçalanması ve renginin kırmızı yerine turuncu-sarı renkte olması)  yükselmiş ise eğer sarılık başlamış demektir. Bilirubin bebeklerde fazla uykunun olmasına sebep olur. Bebekler bu durumda emmek yerine uykuyu tercih ederler. Eğer bebeğinizde bu belirtileri görüyorsanız doktorunuza başvurmanız kesinlikle şarttır. Çünkü bilirubinin yükselmesiyle kısır döngü başlar.

Yeni Doğanlarda Sarılık Nasıl Önlenir?

Sarılık, yeni doğan bebeklerde Doğumdan sonra il dört gün içerisinde görülen ve yaygın olarak görülen bir sağlık problemidir. Sarılık bilirubin yükselmesi ile (kan hücrelerinin yıkımı) oluşan bir hastalıktır. Sarılık tamamen önlenemese de risk faktörlerinin bilinmesi ve tedbir alınması halinde oluşmasını kısmen engelleyebilirsiniz.

Gebelikte kan testi yaptırın. Kan uyuşmazlıkları daha çok bilirubin üretilmesine sebep olabilir. Rh(-) ve O(+) kan grubuna sahip annelerin kan testlerine baktırmaları gerekir.

  1. Haftadan önce doğan bebeklerde sarılık görülme riski daha fazladır. Prematüre bebeklerin karaciğerleri normal bebeklere göre daha az gelişmiştir. Bu yüzden de bilirubini vücuttan atması daha zordur. Hamilelikte stres ve aşırı sinir erken Doğuma sebep olabilir. Bu yüzden de olabildiğince stresten uzak durulması gerekir. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan gebelik boyunca uzak durulması gerekir.

Emzirilen bebeklerde sarılık geçirilme olasılığı daha yüksektir. Bunun bilincinde olmanız gerekir. Bu durum tedavi edilebilir ve kısa sürelik bir durumdur. Emzirilen bebeklerde sarılık olma ihtimalinin daha yüksek olduğunun farkında olmanız gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu