Ekonomi

Banka Kredisi Ev

Banka kredisi ev, konut alırken bankalar tarafından alınacak ev üzerine ipotek konularak verilen bir tür kredidir.

Bankalar farklı isimler altında, farklı koşullar, farklı ödeme seçenekleri ve farklı faiz oranları ile kişilere krediler kullandırırlar. Kredi mantığı basitçe, kişinin aldığı nakit parayı seçtiği sürede, aylık faizler karşılığında taksitler ile ödemesi işlemidir. Bankalar ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi gibi farklı kredileri tüketicilerin hizmetine sunar. Bu kredilerin hepsi farklı gereklilikler içerir. Kredi faiz oranları, toplam ödeme yükü ve aylık gelirinize paralel olarak doğru bir ödeme planlaması yapıldığı takdirde kredi kullanarak yapılan yatırımlar, nakit satın almalara göre daha karlı bile olabiliyor.

Konut Kredisi Nedir

Banka kredisi ev almak için kullanılıyorsa, “konut kredisi” olarak adlandırılır. Konut kredileri uzun vadeli genelde 60-120 aylık olarak kullanılır. Konut kredilerinde banka, müşterinin kredi ile alacağı konut üzerine ipotek koyarak kredi verir. Herhangi bir ödeme sıkıntısı yaşanması durumunda, taksitlerin aksaması ya da ödemelerin yapılamayacak duruma gelmesi ile banka konut üzerinde bulunan ipoteği işleme sokabilir.

Banka Faiz Oranları

Bankaların uyguladıkları faiz oranları birbirinden farklıdır. Bankalar konut için kredi verecekleri zaman, kredi miktarı konutun bulunduğu yere, bina durumuna, konumuna, ödeme sürenize göre değişkenlikler göstermektedir. Bankalar konut kredisi için alacağınız evin eksperler tarafından belirlenen değerinin tamamını değil, genelde %70-80 gibi bir miktarına kadar kredi kullandırır.

Artık bankaların kredi faiz oranlarını öğrenmek için şubeye gitmeye gerek yoktur. Telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan birçok site ve aplikasyon üzerinden almak istediğiniz kredi tutarını, ödeme sürenizi belirttikten sonra tüm bankaların kredi faiz oranları ve ödeme taksitlerine ulaşabilirsiniz. Kredi faiz oranları ve taksit ödeme tutarlarını değerlendirdiğiniz gibi, toplam ödeme yükünü ve miktarını da iyi değerlendirmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu