Ekonomi

Banka Faiz Oranları Ev Kredisi

Yeterli nakit miktarına sahip olmayan ya da satın alma işleminin tamamını nakit ile yapmak istemeyen kişiler uygun banka faiz oranları ev kredisi ile ev sahibi olabilir.

Banka konut kredileri tüm dünyada ev almak için yeterli nakit birikime sahip olmayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Hemen herkes kiracı olmak yerine sahip olduğu evde yaşamak, evini istediği şekilde dekore etmek, değiştirmek, kalıcı tadilatlar yapmak ister. Hem insanların ilerleyen dönemlerde bir güvenceye sahip olmasını sağladığı hem de kira yükünden kurtardığı için ev sahipliği herkesin istediği bir şeydir.

Banka Konut Kredisi Vadeleri

Bankalar konut kredilerini, satın alınacak evler üzerinde ipotek işlemi uygulayarak vermektedir. Konut kredileri uzun vadeli kredilerdir. Genelde bankaların verdiği konut kredileri 60 ile 120 ay arasında değişmektedir. Kredi kullanacak kişiler, kredi faiz oranlarını iyi araştırmalı, toplam ödeme yükü iyice hesap edilmelidir. Artık kredi faiz oranlarını, aylık ödeme miktarlarını, toplam maliyet gibi konuları şubeye gitmeden öğrenebildiğiniz için mutlaka iyi araştırma yapılmalıdır.

Banka faiz oranları ev kredisi için, evin eksperler tarafından belirlenen değeri, ödeme süresi, evin konumu ve tapu özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bütçenize uygun konut ve ödeme gücünüzle doğru orantılı banka kredi faiz oranları değerlendirerek konut satın almanız çok önemlidir. Bankalar konut kredisi kullandırırken, satın alınacak konut üzerine ipotek işlemi uyguladıkları için, ödeme zorlukları yaşamanız, ödeme yükümlüklerinizi yerine getirememeniz durumunda, banka eve icra işlemi uygulayabilir ve evinizi kaybedebilirsiniz. Bu sebeple mutlaka aylık ödemeler, faiz oranları ve toplam maliyet çok iyi değerlendirilmelidir.

2018 yılı Mayıs ayı baz alındığında şuanda konut kredisi faiz oranları bakımından en avantajlı olan bankalar Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank olarak görünmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu