Yaşam

Balık Yemek İçin 10 Neden

Düzenli olarak balık tüketilmesi, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Birçok faydası bulunan balık özellikle ergenlik döneminde ve yaşlılıkta düzenli olarak tüketilmelidir.

Balık güçlü besin içeriği bakımından oldukça yararlıdır. Haftada en az 2-3 gün balık tüketimi birçok hastalığa karşı korumaktadır.

Balık Tüketmenin Faydaları

Mevsiminde tüketilen balık, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir. Birçok hastalığa karşı koruyan balık, bağışıklık sitemini güçlendirirken gribal enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Haftada 2-3 gün düzenli olarak balık tüketmek sağlık açısından oldukça yararlıdır.

Balığın zekâ gelişimi üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Özellikle çocuklarda balık tüketimi, zekâyı arttırmaktadır. Bununla beraber anne adaylarının gebelik dönemlerinde düzenli balık tüketimi, bebeğin zekâsı üzerinde ve motor becerileri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda nörolojik gelişimler ve görme gelişimi üzerinde balık etkisi büyüktür.

Kalp dostu olarak bilinen balık, içeriğinde bulundurduğu Omega 3 sayesinde kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü yükseltiyor. Böylece tansiyonu düşürerek, kalp krizi riskini düşürmektedir.

İnsan vücudu üzerinde birçok faydası bulunan balık, kemikleri de güçlendirmektedir. Özellikle kılçıklı balıklar, kemik üzerinde güçlendirici bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı yetişme çağındaki çocuklarda, kemik erimesi yaşayanlarda ve yaşlılarda balık tüketimi arttırılmalıdır.

İnsanlar üzerinde faydası say say bitmeyen balık, hücreleri de yeniliyor. Kaliteli protein gurubunda yer alan balık, hücrelerin onarılmasında ve dokuların yapımında önemli olan yiyeceklerin başında yer almaktadır.

Omega 3 açısından zengin olan balık, diyabet riskini azaltmaktadır. Bundan dolayı diyabet tehdidi altında olanların ve hâlihazırda diyabet hastalığı olanların balık tüketimine önem vermesi gerekmektedir.

Kalsiyum açısından ve Omega 3 açısından zengin bir besin olan balık, eklem ağrılarını azaltmaktadır. Özellikle romatizma hastalarının düzenli balık tüketmesi oldukça faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu