Yaşam

Baharatlar Nasıl Saklanır?

Evde kullanmakta olduğunuz baharatlar için özellikle baharat saklama yöntemleri daha uzun süre aynı şekilde kalmasını sağlayabilir.

Uzun süre bekletilecek olan baharatlarda farklı problemler yaşanması söz konusu olabilir. Özellikle böceklenme veya tatlarında değişiklik olmasını istemediğinizde en iyi saklama yöntemleri kullanılabilir. Baharatların herhangi bir problem yaşanmadan saklanabilmesi için en çok kullanılan yöntem özellikle hava almayacak kapaklı kaplarda saklama yöntemidir.

Baharatların havayla temas etmemesi daha uzun süre kokusunun aynı kalmasını ve sorunsuz şekilde saklanmasını sağlayabilir. Cam kavanoza içerisine yerleştireceğiniz baharatları güneş görmeyecek alanlarda rahatlıkla saklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı yöntemler kullanmak isteyenler için seramik kavanoz içerisine yerleştirilen baharatlar kapakları kapatılarak güneşe maruz bırakılmayacak şekilde saklanabilir.

Baharat Saklama Yöntemleri

Evde özellikle hemen hemen her yemekte baharat kullanılmaktadır. Ancak baharatların uzun süre aynı kokuya sahip olmasını sağlamak ve sorunsuz şekilde saklamak için özellikle kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusu olmaktadır. Bu konuda özellikle baharatlar nasıl saklanır? Sorusu akıllara gelmektedir.

Cam veya seramik kavanoz içerisinde saklanabileceği gibi baharatları saklarken özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri de sıcak yerlere konulmaması gerektiğidir. Özellikle daha rahat ulaşım sağlanması amacıyla buzdolabı ya da fırın üzerinde saklamak ya da ocağın yanına koymak dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Sıcak yemeğin üzerine baharat dökerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bütün kavanozu sıcak yemek üzerine getirilerek sıcağa maruz bırakılmaması gerektiğidir.

Taze baharat kullananlar için özellikle baharat saklama ipuçları arasında buzdolabı kalıplar içerisine yerleştirilerek üzerine zeytinyağı dökülmesi bu şekilde dondurularak saklanması en uygun seçenek olabilir. Pul biber, köri, toz biber özellikle sıcaktan etkilenen baharatlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle buzdolabında saklanması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu