Sağlık

Ayakkabı Vurma Nedenleri Nelerdir? Çözümü Nedir?

Ayakkabı Vurma Nedenleri Nelerdir? Çözümü Nedir? Ayakkabı vurması pek çok kişinin yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Ayakkabının ayağınıza vurma nedenlerin gelin beraber bakalım.

Ayakkabı Vurma Nedenleri Nelerdir? Çözümü Nedir? Ayakları vuran problemler nelerdir? Ayakkabı ayağınıza vuruyorsa ve çözüm önerilerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Ayakkabı vurması sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Ayakkabı vurması nedeniyle gününüz oldukça kötü geçebilir. Ayakkabı vurması sorunu özellikle bayanların sıklıkla karşılaştığı durumlar arasındadır. Sıkı yapılı ayakkabı giyme ya da topuklu ayakkabılar bu soruna neden olabilir. Peki, ayakkabı vurma nedenleri nelerdir?

Nöroma Nedir?

Ayaklardaki yanma sorunlarının ana nedeni nöromalardır. Ayakta ortaya çıkan sinirlerin etrafında bulunan bağ dokusunun genişlemesi ile ayak bölgesinde ciddi sorunlar ortaya çıkar. 30 yaş üstünde ve kadınlarda daha sık görülür. Ayak yapısına uygun olmayan topuklu ayakkabı nedeniyle parmaklar arası sinirler sıkışır.

Metatarsalji Nedir?

Ayak tabanında metatars kemikleri ağrıya neden olabilir. Sorunun ortaya çıkması farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Tarak kemiğine ve ekleme dokunulduğu zaman ağrı ortaya çıkar.  Özellikle eklem hareketi sırasında ağrı görülür.

Tarsal Tünel Sendromu Nedir?

Tarsal Tünel Sendromu, topuğun iç bölümünde bulunan sinirin baskıya maruz kalmasıdır. Ayak bileğinde burkulma ya da uygunsuz ayakkabı kullanımı sonucunda ortaya çıkar. Genelde ağrı ayağın bir bölümündedir. Ayakta ağrı ve renk değişikliği görülebilir. Bu ağrı geceleri uykunuzdan edebilir.

Ayakkabı Vurması Nasıl Önlenir?

  • Sert yapıda ayakkabınız varsa ilk olarak ayakkabınızı açınız.
  • Ayakkabı numaranıza uygun ayakkabı kullanınız.
  • Bir gece boyunca ayakkabıyı buzdolabında bekletin

Önlem almadığınız zaman yeni ayakkabılarınız ayağınızı vurabilir. Ayakkabı ayağınızı vurduysa üst tarafta yer alan önerilerimizi mutlaka dikkate almanız gerekir. Ayaklardaki yanma ve ağrı problemleri insanların yaşam kalitesini azaltabiliyor. Vücudun tüm yükünü gün boyunca taşıyan ayaklarda ağrı sorunları sıklıkla görüşür. Ayak yanmalarının ve ağrılarının farklı kaynakları olabilir. Doğru teşhis ve uygun tedavi yöntemiyle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Ayakkabı tercihinde mutlaka dikkatli davranmanız gerekir. Yanlış ayakkabı seçimi ayağınızda vurma sorunlarına neden olabilir. Bu da hayat kalitenizi düşürebilir. Eğer fizyolojik bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa gerekli önlemleri alarak ayak sağlığınızı en iyi şekilde koruma altına alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu