Güzellik

Aşırı Tüylenmenin Nedeni Ne Olabilir?

Erkeklere oranla kadınlarda aşırı tüylenme istenmeyen bir görünüm oluşmasına neden olduğundan sorun yaşanması kaçınılmaz olmaktadır.

Hormonsal nedenlerle ortaya çıkmakta olan tüylenme problemi özellikle kadınlarda yaşanması halinde sorun teşkil etmektedir. Vücutta androjen hormonlarının aşırı salgılanması durumunda kana karışma oranı artarak kıl köklerine daha fazla hormon ulaşmasına neden olmaktadır. Bu durumda özellikle kadınlarda dinlenme aşamasında olan erkek tipi bölgelerdeki kılların üretiminin artması söz konusu olmaktadır.

Dinlenme sürecinde olan köklerinin uyarılması halinde daha sert ve koyu renkte oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle kadınlarda aşırı tüylenme nedeni ne olabilir? Diye düşünenlerin ilk olarak dikkat etmesi gereken nedenler arasında hormonlar yer almaktadır. Hormonların artması durumunda ciltte yağı üretiminin artması da söz konusu olmaktadır. Bu durum sivilcelerin artmasına neden olmaktadır. Kadınlarda özellikle dinlenme döneminde olan erkek hormonlarının oluşumunun artması istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kadınlarda Tüylenme Problemi

Kadınlarda belli bölgelerde tüylenme problemi söz konusu olmaktadır. Bacaklar, koltuk altı, kollar, genital bölge özellikle normal şartlarda her kadında tüylenme probleminin yaşandığı bölgeleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra göğüslerine, göbekte veya sırtta oluşan tüylenme probleminin nedenleri arasında özellikle dinlenme döneminde olan erkek hormonlarının harekete geçmesi yer almaktadır. Böbrek üstü bezlerinde ortaya çıkabilecek kalıtsal bozukluklar da nadir olsa da hormon üretimini artmasına neden olabiliyor.

Tiroit bezi hastalıkları, hormon salgısına neden olan kist ya da kitleler, hipofiz bezi hastalıkları özellikle kadınlarda tüylenme problemi nedenleri arasında yer almaktadır. Uzman doktor tarafından yapılacak olan kontroller sayesinde kısa süre içerisinde problemin belirlenmesi ve daha sonrasında uygulanacak tedavi ile çözülmesi sağlanabilir. Aşırı derecede tüylenme problemi yaşayan her kadın mutlaka uzman doktora danışarak sorunun çözülmesini sağlayabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu