Gebelik

Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri Nelerdir

Gebe kalmakta zorluk yaşayan çiftler için aşılama yöntemi tercih edilen bir yöntemdir. Aşıla yöntemi son derece ağrısız bir yöntemdir. Kolay bir şekilde kadının gebe kalmasına olanak sağlar. Özellikle de son dönemlerde sağlık alanında oldukça büyük bir oranda ilerleme söz konusu olmuştur. Aşılama da bu noktada başarı yüzdesini her geçen gün arttırır.

Aşılama Yöntemi Nedir

Aşılama, doğal yöntemler ile hamile kalamayan kadınlar için uygulanır. En basit anlamı ile aşılama, erkekten alınan spermin kadının yumurtalıklarına yerleştirilmesidir. Bu sayede hamilelik oluşması uzmanlar tarafından tetiklenir.

Aşılama yöntemi ile başarı elde etme % 30 oranlarına yükselmiştir. Özellikle de ilk iki yılda hamile kalamayan çiftlerde aşılama yöntemi çok daha önemli bir başarı sağlar. Ancak aşılama yöntemine başvurmak için öncelikli olarak doğal yolların denenmesi gerekir. Doğal yollar ile hamile kalamayan kadınlara aşılama yöntemi uygulanır. Gebelikte aşılama yöntemi sayesinde de hamilelik oluşur.

Aşılama Yöntemi Kimlere Uygulanır

Aşılama yöntemini uygulamadan önce hem erkeğin hem de kadının bir takım testlerden geçmiş olması gerekir. Öncelikli olarak kadınların yumurtalıklarında erkeklerin de spermlerinde herhangi bir sorun olmamalıdır. Sorun tespit edilirse de; ilk önce sorun tedavi edilir. Daha sonra aşılama yöntemi uygulanır. Bu sayede aşılama yönteminin başarı yüzdesi de artmaya başlar.

Aşılama yönteminin başarılı olabilmesi için erkeğin ve kadının, aşılama yapılmadan önceki 48 saatlik dilimde alkol ya da uyuşturucu kullanmaması gerekir. Bu sayede aşılama yöntemi daha başarılı sonuç oluşturur.

Aşılama Yönteminin Başarıya Ulaşması

Aşılama yapıldıktan iki ya da üç hafta sonra sonucun başarılı olup olmadığı belirlenir. Göğüslerde ağrı, kabızlık, bel ağrıları ya da kasıklarda sancı gibi belirtiler içinde olunursa; aşılama yöntemi başarısı sağlanmış olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu