Ekonomi

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? Kimlere Verilir?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? Kimlere Verilir? Asgari geçim indirimi olan Agi birçok kişinin duyduğu fakat bu alanda net olacak şekilde bir bilgiye sahip olmadığı alandır.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? Kimlere Verilir? Asgari geçim indirimi kişinin mevcut medeni durumuna ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösteren bir alanı temsil eder. 16 yaşından büyük olan tüm çalışanların asgari geçimini sağlayıp diğer kısmının da gelirden çıkarılması ile elde edilen bir veridir. Yani kişinin burada vergi dışı bırakılmasının da diğer adıdır. Burada çalışan adına iş veren kişi devlete vergi öder. Ancak burada önemli olan husus şudur. Eğer kişinin maddi durumu vergi için uygun değilse o zaman bu işlem devreye girmektedir.

AGİ Ödeneğinin Çıkması

Agi ödeneği için çalışanın genel durumu net ve ayrıntılı bir şekilde incelemeye alınır. Yani kişinin medeni halinden çocuk sayısına kadar her şey incelenir. Ayrıca hane içinde çalışan sayısı ve eve ne kadarlık bir gelirin girdiği de tespit edilir. Buradaki asıl maksat agi için kişinin yeterli olup olmadığının ortaya çıkarılmasıdır. Eğer kişi burada belli bir ücretin altında çalışıyorsa ve haneye giren para da çok değilse bu durumda agi desteği otomatik olarak sağlanır. Ancak tam tersi haneye giren para agi desteğinin sınırı üzerinde ise bu durumda agi ödeneği çıkması söz konusu olmaz. Burada belirlenen haneye giren para sınırı ne ise ona bakılır.

Asgari Geçim İndirim Ödeneği

Asgari geçim indirimi ödeneği alanında kişinin mevcut hali göz önünde tutularak şartları sağlaması halinde iş veren ile yapılan bir anlaşmayı kapsar. İş veren burada çalışan kişi yerine vergi ödemesini üstlenir. Burada çalışanın maddi yetersizliği göz önünde tutulur. Çalıştığı şartlar altında bu ödeneği ödemesi durumu çok zor olduğu gözlemlenir. Böylece devreye iş veren girer. İş veren ile gerekli anlaşma çalışan adına yapılır. Böylece devlete ödenmesi gereken mükellef vergi doğrudan iş veren tarafından ödenir. Çalışan kişi ise maddi durumundan ötürü bu vergiden muaf tutulur. Asgari geçim indirim işlemi ile çalışanın maddi durumu düzelene kadar vergi iş verenden alınır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu