Yaşam

Araba Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Araba Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır? Arabaların uzun ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için bakım çok önemlidir. Peki Araba Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır? işte sorusunun cevabı..

Araba Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır? Aracın bakımını takip etmek için kullanım kılavuzunu takip edebilirsiniz. Üreticinin tavsiye ettiği bakım takvimine göre hareket ederek aracınız için ideal bakım takvimini takip ederek araç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Kullanım kılavuzunu bulamadığınızda, Google’da hızlıca bulabilirsiniz. Araç bakım bölümünü okuyarak aracın servis ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz.

Hangi Tip Araçların Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aracınızı 0 kilometrede satın aldıysanız, satın aldığınız firma size bu konuda detaylı bilgi verecektir. Ancak biz de sizler için yazımızda firmaların kendilerine ait periyodik tablolarını derledik.

Dizel araçlar için

Her 10 ila 15 bin kilometrede bir periyodik bakım yapılmalıdır. Periyodik bakımların dışında ağır bakımları da vardır, kilometresi daha uzundur. Ancak en önemli bakım ağır bakımdır ve çok dikkatli olmanız gerekir.

Periyodik Bakım: – Polen Filtresi Motor Yağı – Yağ Filtresi – Hava Filtresi – Yakıt Filtresi gibi unsurlardan oluşur (Bu değişiklikleri aşağıda detaylı olarak açıklıyoruz). Ayrıca sadece Ön Alet Kontrolü – Far Ayarı – Fren – Motor gibi komponent bakım ve kontrolleri yapılmalıdır.

Ağır bakım: Ağır bakım daha ayrıntılı, daha pahalı ve daha önemli bakımdır. Direksiyon Kontrolü – Şanzıman Kontrolü – Balata Kontrolü – Triger Kayışı Kontrolü – Rot Ayarı Yapıldı.

Dizel araçların bakımlarının aksamaması çok önemlidir. Aracınız için dizel tercih etmenizin temel nedeni kullanacağınız yakıtın daha uygun olmasıdır. Ancak dizel araçlar bakımları gerektiği gibi yapılmadığı takdirde onarımlara büyük oranda yakıt tasarrufu harcarlar.

Benzinli araçlar için

Dizel araçlarla hemen hemen aynı bakım sürecinden geçerler. Ancak zamanında yapılmayan bakımlar, güvenli sürüş ve aracınıza zarar verme konusunda atacağınız en önemli adım olacaktır. Yapılacak bakımların listesi dizel araçlarla aynıdır.

Gazlı araçlar için

Özellikle ülkemizde gazlı araçların kullanım oranı oldukça yüksektir. Benzin fiyatlarının bunda büyük etkisi var. Ancak bu, araç bakımı için büyük bir talebi de beraberinde getiriyor. Aracınızda düzenli bakım ve ağır bakımların yanı sıra düzenli olarak gaz bakımı yapılmalıdır. Bu konuyu aracınıza gaz ekipmanı taktırdığınız firma ile detaylı olarak görüşmeniz gerekmektedir. Ekipman kurulumu yaparken dahi firmanın hizmeti hakkında bilgi alarak firmanızı seçmeniz avantajlı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu