Güzellik

ANTİOKSİDANLAR VE GEBELİK

ANTİOKSİDANLAR VE GEBELİK

 

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Hamileyken aldığımız besinler ile bebeğinizi de beslediğiniz için sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Bebek ana rahminde iken aldığı besinlerin bebek beslenmesi için yetersiz olması durumunda bebek doğduktan sonra geçici ve kalıcı hastalıkların oluşması kaçınılmaz olacaktır.

 

Bebeklerin ihtiyacı olan antioksidanları vücutları doğal olarak salgılayamaz ise antioksidan bakımından zengin besinleri yedirmek zorunda kalırız. Ancak yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında başka bir besin verilemediğinden, vücutları toksinlere karşı korunaksız kalır. Bu nedenle anne adayları, hamilelik süresince antioksidan yönünden zengin besinlerle beslenmelidir.

 

Her bireyde olduğu gibi hamile bayanların antioksidan ihtiyacı oldukça fazladır. Hamile bayanların metobolizmaları çok anormal seyrettiği için vücutlarında daha fazla toksin oluşmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; anne adayının vücudunda oluşan toksinlerin bebek metobolizmasını etkilememesidir.

Antioksidan – beslenme araştırması

Yeovil üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada 54 hamile kadının yarısına hamilelik süresince hafta da 1 adet antioksidan bakımından zengin olan 150 gramlık somon balığı yedirilmiştir. Diğer yarısına ise balık yedirilmemiştir.  Bebek doğduktan sonra yapılan enzim ölçümlerinde antioksidan olan selenyum ve glukton enzimlerinin yüksek olduğu ve vücudun doğal olarak bu antioksidan özelliklere sahip enzimleri salgıladığı görülmüştür. Balık yedirilmeyen anne adaylarının bebeklerine yapılan enzim ölçümlerinde ise  antioksidan özellikli selenyum ve glukton enzimlerinin olmadığı görülmüştür.

 

Gebelikte antioksidan yönünden zengin besinlerle beslenen hamilelerin hem kendileri hem de bebekleri serbest radikallere karşı antioksidanlar tarafından korunur. Bebeklerimizin sağlıklı olması, antioksidanlara ve anne adaylarının beslenmesine bağlıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu