Sağlık

Akne Tedaviyle Nasıl Geçer?

Akne tedaviyle nasıl geçer sorusu birçok kişi tarafından merak edilir. Özellikle ergenlik dönemlerinde çıkan akneler tedavi edilmediğinde kalıcı izler bırakabiliyor.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Yağ bezlerinin büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir ve bu bezlerin cilde açılan kanalları vardır. Bu kanallar tıkandığı zaman sivilce oluşur. Yağ bezlerinden sebum denilen madde salgılanır. Sebum dediğimiz madde cildi korur. Sebum, kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce oluşur. Biriken maddeler ölü hücrelerin atılmasını engeller ve tıkanıklığa neden olur ve bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşur. Bu bakteriler çoğaldığı zaman kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşur. İltihaplar oluşur ve bu durum uzun sürdüğü zaman sivilce patlar ve içindeki sıvı dışarı akar.

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler

Sivilce oluşumunu arttıran faktörler arasında birden fazla faktör vardır. Birkaçının bir araya gelmesi sonucunda cilt üzerinde sivilceler oluşur. Bunlardan bir tanesi ciltte doğal olarak yer alan p.acnes bakterisinin çoğalmaya başlamasıdır. Eğer anne ve babada sivilce varsa çocuğun cildinde de sivilce oluşur. Aynı zamanda vücutta salgılanan hormonlar da sivilce oluşumunu arttırır. Terlemek, stres ve endişe sivilce oluşumunu arttırır. Kadınların regl döneminde hormonal dengesi bozulduğu için sivilce oluşumunu arttırır. Ciltte olan sivilcelerin sıkılması sakıncalıdır. Sivilceler sıkılırsa hem ciltte kalıcı izler oluşur hem de sivilcelerde artış gözükür.

Akne Tedavisi

Hafif ve az iltihaplı sivilceler için doktorlar tarafından önerilen kremler kullanılmalıdır. Ağır ve iltihaplı sivilceler için ise antibiyotik kullanımı tavsiye edilir. Kadınlar için de hormon hapları verilebilir. Akne tedavisi için kadınlarda hormon hapları kullanmadan önce ise hamilelik testi yaptırması tavsiye edilir. Çünkü hormon haplarının etkisi 3 ay boyunca devam eder ve hamile kalınmasını önler. Hormon hapları kullanıldığı zaman güneşe çıkılmaması tavsiye edilir.

  • Akşam yatmadan cilt temizliği yapılmalıdır.
  • Sabah ve akşam cildinize uygun sabunla cilt yıkanmalıdır.
  • Tonikle cilt gözenekleri açılmalıdır.
  • Temizlediğiniz gözeneklere mutlaka nemlendirici sürülmelidir.
  • Akne tedavisinde doktorunuzun size verdiği sivilce kremleri düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Buhar banyosu yapmanız gözeneklerinize iyi gelecektir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu