Gebelik

Adet Gecikmesi Gebeliğin Habercisi Midir?

Adet Gecikmesi Gebeliğin Habercisi Mi? Hamilelik için ilk belirtiler arasında adet gecikmesi sayılabilir. Kadınların kesin hamile olduğunu gösteren belirtiler arasında ilk sırada gösterilen adet gecikmesi daha doğrusu planlı bir hamilelik bekleyen kadınlar için umut niteliğindedir.

Adet Gecikmesi Gebeliğin Habercisi Mi? Kadınlar da adet dönemi üreme dönemi olarak kabul edilen dönemde her kadın için ortalama 28 günde bir görülen bir durumdur.  Adet süreci için de 21-35 gün arasında normal gün olarak kabul edilmektedir. Dünyada birden fazla kadında adet düzensizliği sorunu yaşanmaktadır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar için bir dönem arasında iki kez adet görünürken 35 günde bir adet görünmektedir.

Kadınlar da adet döngüsü içinde 7 güne kadar olan adet gecikmeleri normal karşılanmaktadır. Kısacası 35 güne kadar süreç çok normal olur.  Daha uzun süreli gecikmelerde için bazı sorunlardan şüphelenme başlayabilir. Bu şüphelerden birisi de hamileliktir.

Adet Gecikmesinde Normal Süre Kaç Gündür?

Beklenen bir gebelik sürecine girmek isteyen hanımlar 7-10 gün arasında süren gecikmede akıllarına direk gebeliği getirebiliyor.  Özellikle adet döngüsü kadınlarda 28-35 gün arasında gerçekleşmektedir.  28 günden önce ya da 35 günden sonra adet sürecine giren kadınlar da bu süreçte çok sayıda nitelik ortaya atılabilir. Hamile kaldığınız süreçte doğum anına kadar ki sürece kadar adet görmezsiniz. Bu nedenle adet gecikmesi 7 gün için normal sayılabilirken 7 günden fazla ki gecikmelerinde aklınıza hamilelik ihtimalini getirebilirsiniz.

Bu konuda daha kesin bilgi için hanımlar kendi gecikme günlerini ya da buna bağlı olarak sağlık sorunlarını da ele alabilir, 35 günden fazla ki gecikmeler de hamilelik şüphesi olasıdır.

Adet Gecikmesinde Kaç Günde Bir Test Yaptırılmalıdır?

Adet gecikmesi sorunu birden fazla etmene bağlı olarak görülebilmektedir. Burada birden fazla faktöre bağlı olarak da adet döngüsünde bir anormallik yaşayabilirsiniz. Adet döngünüzde beklemediğiniz bir gecikme yaşandığı vakit gebelik konusunda birden fazla ihtimal ortaya çıkacaktır. Bu nedenle bir şüpheniz varsa eczaneden hamilelik test kiti alarak ya da en yakın sağlık kuruluşuna giderek bu hamile olup olmadığınıza dair bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu